Kasdienė šuns priežiūra

Telefono numeris 8 648 81168
Pašto adresas info@auau.lt

 

Kasdienė šuns priežiūra

 

Turint šuniuką reikia jį prižiūrėti, mylėti, saugoti... Manau jog yra neįmanoma gerai jaustis su šuniuku, jeigu jis neišmaudytas, skleidžia nemalonų kvapą, neklauso...

 

 

Į lauką...

 

Laikant šunį yra labai svarbu leisti jam pakankamai ilgai būti lauke, dūkti... Jeigu šuo negauna progos padūkti, pabėgioti – jam auga svoris, atsiranda „riebaliukų“, šuo pasidaro tingus, nebenori taip daug žaisti... Šuns prigimtis yra lakstyti, o ne ramiai miegoti ant sofutės.


Jeigu šuniuką vedžiojate su pavadėliu, t.y. retai paleidžiate, pasirūpinkite, kad antkaklis šuniukui būtų patogus. Antkaklių būna įvairių – odinių, medžiaginių, „griežtų“ ar „smaugiamų“. Jeigu šuo paklusnus, rinkitės odinį arba medžiaginį antkaklį; jeigu šuo neklauso – rinkitės „griežtesnius“ antkaklius, t.y. „smaugiamą“ (kuris šuniui tempiant labiau užveržia kaklą), „griežtą“(kuris turi ilgesnius ar trumpesnius dyglius ir šuniui tempiant jam suteikia diskomfortą) ar mišrų. Pavadėlį rinkitės tokį, kad jis būtų patogus jums. Jeigu šuo jus timptels, nuo nailoninės virvės liks žaizdos. Tikriausiai rankai maloniausi yra odiniai ir medvilniniai pavadėliai. Dabar yra populiarūs sutraukiami pavadėliai. Šie pavadėliai yra tikrai patogūs, tačiau jeigu jūsų šuo yra didelis ir stiprus, dažnai netikėtai ir stipriai timpteli pavadį, būkite atsargūs, nes pavadėlis gali sulūžti. Pavadėlio ilgį rinkitės pagal patogumą.


Jeigu šuo yra piktas, vedžiodami uždėkite antsnukį ar apynasrį, stenkitės nepaleisti nuo pavadžio.

 

Guolis

 

Dažnas šuo mėgsta turėti savo „kampelį“ iš kurio būtų patogu pastoviai stebėti žmones. Išties, nėra labai svarbu kokį guolį pirksite. Guolio dydį rinkitės pagal šuns dydį, o išvaizdą – pagal savo skonį.

 

Guoliai yra trijų rūšių: medžiaginiai, pinti, plastmasiniai.

 

Jeigu šunį laikote lauke, pasirūpinkite būda.

 

Maistas

 

Teisingai pasirinkti maistą yra ypač sunku. Dažnas mūsų susižavi gražiomis reklamomis, kur šuniukai skaniai triauškia vienos ar kitos firmos maistą. Jeigu nesate tikri koks maistas tinka, geriausiai jūsų šuniukui apsilankykite pas veterinarą. Veterinaras visada padės; beje dažnas veterinaras pats laiko šunį ir gali apie vieną ar kitą maistą papasakoti iš praktikos. Tik vienas patarimas – negerai dažnai keisti maisto rūšį. Jei jau pradėjote naudoti vienos rūšies (firmos) maistą, tai geriausiai jį naudoti visada. Todėl perkant šuniuką reikia pasiteirauti kokiu maistu šuniukas buvo šeriamas.

 

Bliūdelius patartina plauti kas dieną, o, jeigu jūsų šuo ėda konservus ar kokį kitą šlapią maistą, plaukite po kiekvieno ėdimo. Vandenį stenkitės keisti kuo dažniau.

 

Nepagailėkite pinigų skanėstams, nes norint šunį priversti vykdyti komandą, be jūsų fizinių pastangų, skanėstai tam puikiai tinka.

 

Žemiau pateikiama lentelė, kurioje surašyta kiek ir ko yra patartina duoti šuniui:

 

Suaugusio šuns racionas:

 

Šuns tipas/svoris Kalorijos Konservuoto maisto/kruopų Šlapio maisto Sauso maisto
Labai mažas: 5kg 210g 105g mėsos / 35g kruopų 70g 60g
Mažas: 10kg 590g 300g mėsos / 100g kruopų 190g 170g
Vidutinis: 20kg 900g 450g mėsos / 150 kruopų 300g 260g
Didelis: 40kg 1.680g 850g mėsos / 280g kruopų 545g 480g
Labai didelis: 80kg 2.800g 1.4kg mėsos / 460g kruopų 900g 900g

 

Pastaba: dažniausiai ant gamyklinio maisto įpakavimo būna nurodytas reikalingas duoti maisto kiekis.

 

Higieninė priežiūra

 

Tinkamai prižiūrėti šunį yra labai svarbu. Šuns priežiūrą sudaro ne tik maitinimas ar vedimas į lauką. Norint, kad pudeliukas (ar koks kitas kerpamas šuo) turėtų patrauklią išvaizdą, reikia jį pastoviai kirpti. Dalis šeimininkų tai daro pastoviai kirpyklose, tačiau tai kartais brangu. Kiti kerpa patys. Kas turi nekerpamų veislių šunis, tiems yra daug paprasčiau.

 

Šunį patartina maudyti kartą per mėnesį, ar du. Jeigu šuo grįžta iš lauko purvinas, galima jam apiprausti kojas, pilvuką. Tačiau, jeigu kiekvieną kartą šuniui grįžus iš lauko jį maudysite, jo kailis išsausės. Mažus šuniukus maudyti yra patartina vonelėje. Šunį maudykite tik su labai kokybišku šampūnu. Kitaip jo kailiukas gali išsausėti, ar dar blogiau, gali atsirasti alergija. Šunį išmaudžius galite išfenuoti. Šuniui nelabai malonu fenuotis, tačiau, jeigu šuns gaurai dideli, jis džiūsta apie 12 valandų ir jam pasidaro nelabai malonu būti šlapiam. 

 

Šunį šukuokite per kelias dienas kartą. Rinkitės kuo švelnesnį šepetį, nes aštrūs šepečiai drasko šuns odą.

 

Nagus kirpkite pagal reikalą. Kai matote, kad nagas užaugo, jį nukirpkite (Žr. pav.).

 

Šunims taip pat reikia valyti ausis bei dantis. Ausis valykite su vatos tamponėliu ir specialiu skysčiu. Valant ausis tik su tamponėliu dirginasi ausies oda.

 

Šunims dantis reikia valyti maždaug kartą per mėnesį.

 

Dresūra

 

Šunį reikia mokyti paklusti nuo mažų dienų. Dalis žmonių kreipiasi į profesionalų dresuotoją, dalis dirba patys. Visgi, dažnam mūsų nepavyksta visiškai išdresuoti šunį. Čia reikia turėti specialių žinių ir patirties. Mes patariame eiti pas profesionalą, tačiau čia kiekvieno jūsų valia. Jeigu, visgi, nusprendėte dresuoti patys, čia išvardiname pagrindines komandas:

 

Sėdėt

 

Pas mane

 

Gulėt

 

Greta

 

Žaisti

 

Kelionėje...

 

Jeigu mėgstate keliauti su šunimi, pasirūpinkite visais reikalingais kelionei daiktais. Šunis galima transportuoti įvairiai: kelioninėje dėžėje, bagažinėje, ant galinės sėdynės... Plačiau skaitykite straipsnyje „Mūsų numylėtinių saugumui“.

 

Šuniui plaukiojant valtimi būtina dėti gelbėjimosi liemenę. Šuo plaukia puikiai, bet kada reikia nuplaukti didesnį atstumą, kartais jam pristinga jėgų.

 

Jeigu mėgstate iškylauti, nupirkite šuniui specialią kuprinę. Į ją sudėsite jo indus, vandenį, maistą ir t.t.

 

Automobilyje būtinai laikykite vaistinėlę. Vaistinėlėje turi būti:

 

Pleistras

 

Tvarstis

 

Žirklės

 

Vata

 

Dezinfekcijos priemonė

 

Antsnukis

 

Visos šios priemonė turi būti sudėtos į tvirtą dėžutę. Atsitikus bet kokiai nelaimei, kurioje susižeidė šuo, t.y įsipjovė, susipešė su kitu šunimi, nukrito... kreipkitės kuo skubiau pas veterinarą.

 

Parengta pagal dr. Bruce Fogle knyga “101 naudingi patarimai kaip prižiūrėti šunį” bei pasinaudojus asmenine patirtimi

 

Telefonas